Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO až NE 9:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a zásilku vám doručíme kurýrem GLS až k vám domů ZDARMA
  • Kategorie blogu

NEPRODÁVÁME ZAJÍCE V PYTLI.

Všechny naše prodávané produtky můžete vrátit do 30/60 dní!


 

 

  1. Úvod
  2. ČLÁNKY O MUŠKAŘENÍ
  3. Jak vybrat muškařský prut pro začátečníka
26.12.2018

Jak vybrat muškařský prut pro začátečníka

Dříve než se rozhodneme pro výběr svého prvního muškařského prutu, měli bychom se seznámit jak se tyto pruty dělí a odpovědět si na otázky, na jaké vodě budeme lovit, jakou zvolíme techniku a jaké budou naše cílové ryby? Nejčastěji se v dnešní době při výběru setkáme s muškařskými pruty z grafitu, které jsou lehké, velmi odolné a rychlé.

 

Rozdělení muškařských prutů podle AFTMA, délky a akce prutu.

 

AFTMA - váhová kategorie

Muškařské pruty rozdělujeme dle váhové kategorie označené AFTMA, často označované symbolem # nebo také písmeny WT.

Zjednodušeně řečeno, čím nižší aftma 1-3 tím je prut jemnější a vhodný pro lov menších ryb. Pruty s označením #4-6 jsou vhodné pro lov na řekách s výsketem větších a trofejních ryb. S pruty #6-9 budeme lovit na jezerech, kde potřebujeme dostat mušky co nejdále od břehu nebo jsou také vhodné pro lov štik a jiných dravců s velkými a těžkými muškami.

Při výběru nového prutu přizpůsobíme AFTMA i dle průměrné velikosti chytatných ryb:

  • Průměrná cílová ryba do 30 cm – prut aftma #2.
  • Průměrná cílová ryba 30-40 cm – prut aftma #3.
  • Průměrná cílová ryba 40-50 cm – prut aftma #4.
  • Průměrná cílová ryba nad 50 cm – prut aftma #5.

#1-3 - Ideální pro extra jemné chytání na suchou mušku a nymfování na menších tocích.

#4-6 - Ideální univerzální prut pro muškaření na středně velkých a velkých řekách s výsketem trofejních ryb.

#6-9 - Ideální prut pro jezerní muškaření nebo streamrování na řekách.

FT - délka prutu

1stopa = 30,5cm, 1palec = 2,54cm.

Délka muškařských prutů je uváděna ve stopách (ft) a palcích ("). Jako univerzální prut pro začátečníka doporučujeme prut v délce 8,6ft (260cm) až 9ft (270cm) pro lov na středních a velkých řekách.

V případě, že budeme muškařit na potocích a malých říčkách, které jsou obklopeny pobřežní vegetací, šáhneme po prutě kratším a to v délce od 7ft (210cm) do 8ft (245cm).

Jako jezerní muškařský prut budeme volit délku od 9ft (270cm) do 10ft (305cm), ale opět jako začátečníkovi, který se bude s muškařením teprve seznamovat doporučujeme délku 9ft (270cm). V případě, že zvolíme délku větší než 9ft, nezaručí nám delší prut delší hody, ale můžeme naopak s ním v ruce pocítit dříve únavu.

 

Rozdělení podle akce prutů

Muškařské pruty s rychlou akcí (FAST ACTION), které se dnes vyrábějí jako standart najdou využití především kdy potřebujeme docílit dalekých a přesných hodů a to i v silném větru jak při říčním tak i jezerním muškaření. Akce těchto prutů je soustředěna do špičky.

Jako univerzální akci prutů, která je vhodá i pro začínající muškaře je označována jako MODERATE-FAST (Medium Fast), kdy prut pracuje v horní třetine prutu nebo můžeme zvolit i MODERATE ACTION (Medium), které mají parabolickou akci. Tyto muškařské pruty se hodí pro lov jak se suchou tak i mokrou muškou. S pruty můžeme lovit i s krátkou nebo dlouhou nymfou a dokážou nám odpustit i nějakou tu chybu při házení.

S pruty SLOW ACTION se v dnešní době již moc nesetkáváme, ale můžeme je najít např. u prutů vyráběných ze sklolaminátu, které jsou stále více v oblibě muškařů, kteří dříve chytali s bambusovými muškařskými pruty.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Muškaření a vázání mušek LAMAfly.eu © 2016-2023