Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO až NE 9:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a zásilku vám doručíme kurýrem GLS až k vám domů ZDARMA
 • Kategorie blogu

NEPRODÁVÁME ZAJÍCE V PYTLI.

Všechny naše prodávané produtky můžete vrátit do 30/60 dní!


 

 

 1. Úvod
 2. ČLÁNKY O MUŠKAŘENÍ
 3. Označení muškařských šňůr
04.01.2019

Označení muškařských šňůr

Vybíráte muškařskou šňůru a jde vám hlava kolem ze všech těch písmenek F, I, S, WF, DT apod.? Pojďme se podívat na to, co které písmeno značí a vyberte si tu správnou šňůru, se kterou bude u vody úspěšně chytat ryby.

 

Rozdělení muškařských šňůr podle potápivosti

typy-muškařských-šňůr

F - plovoucí muškařská šňůra

Plovoucí muškařská šňůra, která je označena písmenem F (floating) jsou základním typem šňůr, se kterými chytáme na řekách i jezerech a rozhodně vám nesmí chybět. Jak už samotný název napovídá, jedná se o šňůru, která plave na hladině po celé své délce.

S touto plovoucí muškařskou šňůrou chytáme na suché mušky, mokré mušky, ale i nymfy a na jezerech s jezerními muškami jako jsou lury, pakomáři a dalšími typy jezerních mušek. Jedná se tak o nejuniverzálnější muškařskou šňůru, která se hodí pro všechny způsoby běžného muškaření.

 

F/I - plovoucí muškařská šňůra s intermediálním koncem

F/I je označena plovoucí muškařská šňůra, která je téměř po celé své délce plovoucí, ale její konec se pomalu potápí a je vyráběn zpravidla v čiré barvě.  Délka intermediálního konce je různá dle jednotlivých výrobců, ale zpravidla se pohybuje v rozmezí 3 - 4,5m a může být označena také jako „Ghost Tip“, „Wet Tip“ nebo i „Predator Sink Tip“ a tento konec se potápí rychlostí 0,5–2 cm/s. Pokud najdeme označení „Mini Tip“ nebo „Midge Tip“ jedná se o speciální jezerní plovoucí muškařské šňůry s intermediálním koncem v délce 1 metru, které jsou výborné pro lov na nymfy a pakomáry v horních 30 cm vody, nad vodní vegetací a v mělkých příbřežních partiích při lovu opatrných ryb.

Plovoucí šňůry s intermediálním koncem najdou uplatnění především při říčním muškaření se streamery nebo mokrými muškami a na jezerech se perfektně hodí pro lov dravců.

 

F/S - plovoucí muškařská šňůra s potápivým koncem

Plovoucí muškařská šňůra s potápivým koncem označena písmeny F/S je velmi podobná plovoucí muškařské šňůře s intermediálním koncem, jen s tím rozdílem, že konec u této šňůry je rychle potápivý. Rychlost potápivého koncem se liší dle jednotlivých typů (značeno Di) a výrobců, ale zpravidla se setkáme se šňůrami, které mají rychlost potápivého konce v rozmezí 7,5cm/s (Di2) až 17,5cm/s (Di6).

 

I - intermediální muškařská šňůra

Setkáme-li se s muškařskou šňůrou, která nese označení I, bude se jednat o šňůru, která se po celé své délce velmi pomalu potápí a to v rozmezí 0,5cm/s až 3,5cm/s. Rychlost potápění šňůry je dána výrobcem a může být označována také jako SLOW (pomalu potápivá) nebo FAST (rychle potápivá).

Intermediální muškařské šňůry se hodí především na strímrování na řekách a jezerech.

 

S - potápivá muškařská šňůra

Pokud si pořídíme potápivou muškařskou šňůru označenou písmenem S, můžeme se spolehnout, že tato šňůra nebude za žádných okolností plavat, ale naopak, bude se potápět a to někdy i velice rychle podle zvoleného stupně potápivosti Di.

Potápivé muškařské šňůry najdou využití při lovu co nejblíže u dna, ať už při muškaření na řece tak i na jezeru.

 Označení/Rychlost potápění

 • Di 2 - 5-7,5 cm/s
 • Di 3 - 7,5–10 cm/s
 • Di 4 - 10–12,5 cm/s
 • Di 5 - 12,5–15 cm/s
 • Di 6 - 15–17,5 cm/s
 • Di 7 - 17,5–20 cm/s
 • Di 8 - více než 20 cm/s

 

Rozdělení muškařských šňůr podle profilu

Pro běžné podmínky muškaření v naších končinách zpravidla volíme šňůry značené DT, WF a L. Tyto šňůry se skládají z části:

Front taper – přechod mezi začátkem a tělem
Body – samotné tělo nebo-li hlava muškařské šňůry
Back taper – přechod mezi tělem a runningem
Running – koncová, nejtenčí část muškařské šňůry

 

Podélný profil DT - oboustranně ujímaná muškařská šňůra

 muškařská šňůra DT

DT - Double Taper – tyto muškařské šňůry mají dvojité neboli oboustranné ujímání. To znamená, že tato šňůra je ujímaná z obou stran stejně. V případě poškození nebo opotřebení je možné šňůru otočit. Tyto šňůry jsou vhodné pro říční muškaření na potocích a řekách, kdy nepotřebujeme mušky dostat do velkých vzdáleností.

 

Podélný profil WF - jednostranně ujímaná muškařská šňůra

muškařská šňůra WF jednostranně ujímaná

WF - Weight Forward – jedná se o muškařské šňůry, které mají tělo, které je následováno tenkým runningem a tyto šňůry nelze v případě poškození nebo opotřebení otočit jako šňůry DT. Výhodou těchto šňůr je delší vzdálenost hodů, neboť těžší tělo, dokáže bezproblému vytáhnout running a to i při chytání ve větru. Na větší řeky či jezera, kde budete vystaveni těžkým podmínkám jako je vítr a velká vzdálenost, určitě zvolíme šňůry WF, se kterými se dostaneme blíž k rybám.

Muškařské šňůry WF mají různé profily těla a jsou tak předurčené pro chytání štik s velkými nástrahami, speciální přední ujímaní pro lov ve větru apod.

 

Podélný profil L - neujímaná muškařská šňůra

Level line muškařská šňůra neujímaná

L - Level line – neujímaná muškařská šňůra, která najde využití při moderních technikách nymfování nebo je možné ji využít také jako running ke střelným hlavám. Tyto šňůry jsou po celé své délce ve stejném průměru, jsou vyráběny jako klasické plovoucí muškařské šňůry s jádrem a tloušťkou zpravidla okolo 0,5-0,7mm.

 

Již víme, co které písmeno na šňůře označuje a nyní se podíváme jak to vypadá v praxi. Pokud na šňůře (krabici, v popisu zboží při koupi nové šňůry atd.) najdeme např. označení WF5F jedná se o šňůru jednostranně ujímanou, což značí první písmena WF, aftma 5 (pro muškařské pruty AFTMA 5 - toto označení na prutě najdeme na prvním díle nad rukojetí a mělo by se shodovat se šňůrou, kterou na prut dáme) a šňůru plovoucí, které značí poslední písmeno v řadě F.

Pokud je váš prut značen děleným AFTMA např. 5/6 je dobré na prut zvolit oboustranně ujímanou šňůru DT5 nebo jednostranně ujímanou šňůru WF6.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Muškaření a vázání mušek LAMAfly.eu © 2016-2023