Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO až NE 9:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a zásilku vám doručíme kurýrem GLS až k vám domů ZDARMA
 • Kategorie blogu

NEPRODÁVÁME ZAJÍCE V PYTLI.

Všechny naše prodávané produtky můžete vrátit do 30/60 dní!


 

 

 1. Úvod
 2. ČLÁNKY O MUŠKAŘENÍ
 3. Rozdělení základních typů mušek
08.02.2020

Rozdělení základních typů mušek

Dříve než se rozběhneme k vodě, vytáhneme mušku z krabičky, navážeme ji na konec muškařské udice a nahodíme do vody, měli bychom vědět, která muška bude tím nejlákavějším soustem pro rybu a kdy kterou mušku použít.

Mnoho začínajích muškařů si pořídí mušky, ale u vody tápou proč právě ta jejich muška neplave na hladině okolo sbírajích ryb a po nahození jde ihned pod hladinu a naopak.

Mušky proto můžeme rozdělit do 5 základních kategorií: suché mušky, mokré mušky, nymfy, jezerní mušky a streamery.

SUCHÉ MUŠKY

sucha-muska-jepice

Lov na suchou mušku patří k nejkrásnějším zážitkům při muškaření vůbec. Když později odpoledne nebo k večeru klidnou hladinu rozčeří první kroužek sbírající ryby, přichází ten pravý čas lovu na suchou mušku. Suché mušky se vážou z dobře plovoucích a nenasákavých materiálů, aby dokázali co nejdéle plavat na hladině. Pro zvýšení plovoucích schopností mušky, je možné mušku také naimpregnovat floatantem, který zajistí ještě lepší plovací schopnosti. K vysušení mušky, pokud už neplave ani po vysušení planými hody, můžeme použít Amadou nebo práškový vysoušeč.

Suchou mušku poznáme hned na první pohled. Tradiční suché mušky mají křidélka vztyčená nebo je jejich křídlo vázané z CDC peří. Nožičky těchto suchých mušek jsou vázáné z tuhých, ale pružných nožiček převážně z peří kohouta na háčku z tenkého drátu.

Různé druhy jepiček nebo rozenců můžou být vázané také bez nožiček - No Hackle Dry Fly, stejně jako různé napodobeniny broučků bez křídel.

 

MOKRÉ MUŠKY

mokra-muska-pavoucek

Mokrá muška a technika chytání se v posledních letech poněkud vytratila obrovským rozmachem chytání na nymfy a jiné zatížené mušky. Musíme vás ovšem ujistit, že tato poměrně jednoduchá muškařská technika má stále své kouzlo a v mnoha situacích je bezkonkurenční.

Klasickou mokrou muškou, převážně napodobující utopený hmyz, chytáme s klasickou plovoucí šňůrou, kterou nahazujeme kolmo nebo mírně po proudu a necháváme mušky unášet vodou. V případě, že se ryby zajímájí o obdobný hmyz, není o záběry na mokrou mušku nouze.

Tradiční mokré mušky mají křidélka sklopená k tělíčku nebo bez křídla např. různé druhy pavoučkou. Nožičky těchto suchých mušek jsou vázáné z jemného peří slepice, koroptve, sojky a jiných ptáku na háčku z hrubého drátu.

 

NYMFY

Lov na nymfy je v současnosti nejrozšířenější technika muškaření. Její oblíbenost spočívá především ve vysoké účinnosti lovu. Technika nymfování je také podstatně jednodušší než zvládnutí lovu na suchou mušku nebo streamer.

Nymfy představují napodobeninu skutečné potravy ryb, především hmyzu nebo jeho vývojová stádia (např. larvy) popř. je vážeme jako fantastické vzory, se kterými chytáme ve vodním sloupci, nebo u dna a to nejčastěji ve chvílich, kdy ryby aktivně nesbírají hmyz z hladiny. Stále populárnější lov s mikronymfami, se kterými chytáme pomocí francouzského návace.

 • ČESKÁ NYMFA

ceska-nymfa

Česká nymfa - Czechnymph v přírodní barvách na divoké pstruhy a lipany a v oranžových odstínech nebo starorůžové, bývají mimořádně účinné po celý rok a proto nesmí chybět v žádné muškařské krabičce.

Specifickým znakem krátké nymfy je lov pod špičkou prutu a od ostatních muškařských technik spočívá v tom, že se při nahazování mušek do vody skoro vůbec neuplatňuje jeden z nejtypičtějších prvků muškaření, tedy muškařská šňůra. Lov s krátkou nymfou se osvědčuje všude tam, kde mají ryby sníženou možnost dobře vidět to, co se děje nad vodní hladinou. Dobře se proto uplatňuje v lehce zakalené vodě, v hlubokých tůních a hlavně ve všech typech proudů.

 • NYMFY JEPIC

nymfa-jepice

Klasické nymfy jepic jsou navázány na háčku se zatížením z olověného drátku a s výraznými štěty. Na jejich úspěšnost se můžeme spolehnout po celý rok.

 • NYMFY S KORÁLKEM

Jedná se o nymfy, které jsou navázány na háčku s rovným, ale i zahnutým raménkem, které mají za očkem umístěnou mosaznou nebo tungstenovou kuličku. Jedná se o napodobeniny larev jepic, kukel chrostíků, různého utopeného hmyzu a drobného plůdku ryb.

Způsob vedení těchto nymf odpovídá tomu, co by měli imitovat. Pokud jsou to štíhlé larvy jepic, pak se mohou pohybovat jak u dna, tak i ve vodním sloupci, a proto se pro ně v proudící vodě hodí jak krátká, tak i odhozená nymfa. Jedná-li se o napodobeniny zavalitějších kukel chrostíků, pak s nimi lovíme tak, že je necháme klesnout ke dnu a na konci jejich dráhy je zastavíme na napnutém návazci, který donutí kukly vystoupat k hladině, což je právě ten správný směr pohybu, na který jsou ryby v období líhnutí chrostíků ochotny reagovat.

 • NYMFY S TUNGSTENOVOU HLAVIČKOU

tungsten-jig-nymph

Nymfy s tungstenovou hlavičkou, které rychle propadávají vodním sloupcem a tak se i malé mušky dostanou až ke dnu, kde ryby nejčastěji přijímají potravu. Výhodou těchto mušek spočívá v tom, že méně váznou o dno, než ostatní zatížené mušky. Ve velmi silném a hlubokém proudu se nemusíme rozpakovat nasadit třeba i dva nebo tři jigy. Nejúspěšnější velikosti jigových mušek odpovídají háčkům č. 10, 12 a 14. Velikosti č. 6 a 8 se používají do velkých a silných toků a naopak na háčku č. 16, 18 a 20 jsou jako mikrojigy velmi vhodné pro menší a malé toky.

 

JEZERNÍ MUŠKY

Mušky, se kterými chytáme především na jezerech a rybnících pstruhy duhové a siveny. Tyto mušky napodobují hmyz nebo fungují, jako dráždila, která rybu vyprovokují k útoku.

 • BLOBY

Jezerní mušky netradičního vzhledu a dráždivého efektu na vysazené duháky, která bývá TOP muškou. Na mušky typu Blob ryby s oblibou útočí velice často a netýká se to právě jen čerstvě vysazených ryb. Mušky a jejich vedení jsou natolik nápadné, že mušky zaregistrují snad všechny ryby ve vodě a v tom spočívá jejich úspěch.

 • BOOBY NYMPH

Booby Nymph (Bobiny) jsou jedny z nejefektivnějších vzorů pro jezerní muškaření. S muškami se loví s rychle potápivou šnůrou v blízkosti dna. Booby nymph je díky očím, vyrobených ze speciální pěnovky, nadnášena a v závislosti na délce návazce se pohybuje nad šnůrou, taženou po dně.

 • LURY

jezerni-muska-lura

Lury jsou nepostradatelnými muškami při jezerním muškaření, kdy hlavním úkolem lur je vyprovokovat rybu k útoku svou barvou, pohybem a tvarem. Klouzavý pohyb marabu peří ve vodě z nich dělá velmi zajímavou kořist i pro ochytené ryby.

 • PAKOMÁŘI

Pokud budeme lovit na jezerech, tak se bez různých napodobenin pakomárů neobejdeme. Pakomár/Buzzer je při jezerním muškaření určitě jednou z nejdůležitějších mušek. Chytat s pakomáry můžeme po celý rok, avšak úspěch při lovu velkou měrou záleží na prezentaci nástrah a technice lovu.

 • SHUTTLECOCK

jezerni-muska-shuttlecock

Muška Shuttlecock napodobuje líhnoucího se pakomára, který je zavěšený v blance a pokud budeme lovit na jezerech, tak se bez různých napodobenin těchto pakomárů neobejdeme.

 • VIVY

Mušky typu Viva jsou nepostradatelnými muškami při jezerním muškaření, kdy hlavním úkolem viv je vyprovokovat rybu k útoku svou barvou, pohybem a tvarem. Klouzavý pohyb marabu peří ve vodě z nich dělá velmi zajímavou kořist i pro ochytené ryby.

 

STREAMERY

Tato technika lovu na umělou mušku se od ostatních technik velmi liší. Používá se jiné náčiní - silnější pruty pro nahazování těžších nástrah a muškařské šňůry s různým stupněm potápivosti.

Největší odlišnost je u použitých nástrah, kdy nástrahou není napodobenina hmyzu. Nástrahou je zde streamer, který napodobuje malé rybky. Jejich konstrukce může být různá. Vždy však platí, že streamer musí působit ve vodě živě. Některými se pokoušíme napodobit rybičky, které jsou potravou pstruhů či jiných dravých ryb, jiné se naopak rybičkám vůbec nepodobají a rybu přimějí k záběru svým pohybem, tvarem či barvou.

 • PSTRUHOVÉ STREAMERY

Pstruhové streamery pro lov pstruhů potoční a duhových na řekách i jezerech. Mušky na pstruhy typu Streamer napodobují malé rybky jako vranky, střevle, plotice a oukleje. Tyto rybky jsou důležitou potravní složkou velkých pstruhů.

 • ŠTIKOVÉ STREAMERY

Štikové streamery pro lov štik a dalších dravců českých řek a jezer. Streamery na štiky jsou vázáné standartně na háčcích s protihrotem.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Muškaření a vázání mušek LAMAfly.eu © 2016-2023